ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
95-015 Głowno
ul. Kopernika 26a
tel./fax (42) 719-08-54
.

Spis treści

List otwarty do Rodziców uczniów

LIST OTWARTY DO RODZICÓW UCZNIÓW

Zespołu Szkół Specjalnych w Głownie.

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do grupy szkół, które otrzymają wsparcie finansowe dla biblioteki szkolnej w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3

Celem tego programu jest wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych, uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowania uczniów. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym.

W ramach projektu została przedstawiona lista proponowanych nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, z której samorząd uczniowski mógł wybrać  tytuły, autorów i serie wydawnicze książek,  które chcemy zakupić do naszej biblioteki szkolnej.

Szanowni Państwo,

badania dowodzą, że aż 75% dzieci woli oglądać telewizję niż czytać książki. Tylko 25% sięga z własnej woli po książkę, a 63 % dorosłych Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki.

Powszechnie wiadomo, że kluczem do wiedzy jest czytanie. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, by czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno emocjonalne jak i intelektualne.

Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. Niestety nawyk czytania książek zanika razem z coraz większym rozwojem technologii. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na tradycyjne czytanie. Wielu z nas woli obejrzeć film na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Na szczęście są jeszcze Rodzice, którzy potrafią zaszczepić u swoich dzieci miłość do książek. O pozytywnych skutkach czytania wie chyba każdy z nas. Należą do nich: - czytanie książek pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, motywów działania, otwiera oczy na świat i drugiego człowieka,

- literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny człowieka,

- książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do przemyśleń,

- czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli,

- czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,

- czytanie poprawia płynność wysławiania się oraz umiejętność pisania prac stylistycznych,

- czytanie rozwija wyobraźnię, pobudza naszą fantazję,

- czytanie poprawia pamięć, łatwość kojarzenia faktów, zwiększa zdolność koncentracji uwagi,

- czytanie uczy samodzielnego zdobywania wiedzy,

- doskonalona jest mowa, wzrasta zasób słów i pojęć,

 - odpowiednio dobrane utwory ukazują piękno polskiej mowy,

- czytając zapamiętujemy zasady ortograficzne,

- książki wychowują i rozwijają pasje,

- czytanie poprawia rozumienie rzeczywistości,

- poprzez czytanie zdobywamy doświadczenia innych ludzi,

- czytanie pobudza naszą kreatywność,

- książki działają terapeutycznie,

- czytanie odpręża, uspokaja, relaksuje,

- czytanie uczy empatii i wrażliwości,

- czytanie to dobry sposób na nudę!

Książka to najlepszy sposób na nudę, musisz tylko odnaleźć swoją dziedzinę i czytać to, co naprawdę lubisz i to co cię interesuje. Im więcej czytasz, tym więcej wiesz. Im więcej wiesz, tym lepiej zrozumiesz świat i jego otoczenie oraz ludzi, którzy w nim żyją. Poprzez czytanie książek wzrasta poczucie twojej  własnej wartości. Jednym słowem – warto wczytać!

Pod koniec roku szkolnego w ramach akcji „Wypożycz książkę na wakacje” zapraszamy rodziców i uczniów do wypożyczania książek na wakacje!!!

Nauczyciel bibliotekarz

Grono pedagogiczne

Dyrektor szkoły: Maciej Lisowski

Wszystkie prawa zastrzeżone przez ZSSGŁOWNO
stronę zaprojektowała i wykonała firma SERVPARK