Załącznik Nr 1 do Zarządzenia nr 1/2024
Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Głownie z dnia 14.02.2024 r .
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Zespole Szkół Specjalnych w Głownie
Wprowadzenie
Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określiła warunki skutecznej ochrony małoletnich przed różnymi formami przemocy. Wprowadzone zmiany wskazują na potrzebę opracowania jasnych i spójnych standardów postępowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia dziecka.
„Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem” jest jednym z elementów systemowego rozwiązania ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i stanowią formę zabezpieczenia ich praw. Należy je traktować jako jedno z narzędzi wzmacniających i ułatwiających skuteczną ochronę dzieci przed krzywdzeniem.
„Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem” stanowi zbiór zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa dziecka, a ich najważniejszym celem jest ochrona dziecka przed różnymi formami krzywdzenia oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska.
Preambuła
Zasadą obowiązującą wszystkich pracowników Zespołu Szkół Specjalnych w Głownie jest podejmowanie działań mających na celu ochronę godności dziecka i poszanowanie jego praw. Każdy pracownik zobowiązany jest dbać o prawidłowy rozwój dzieci oraz przestrzegać zarządzeń i procedur określonych w niniejszym dokumencie. Pracownik szkoły, realizując wyżej wymienione cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów i zarządzeń wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
Rozdział I
Objaśnienie terminów
- § 1
- Pracownikiem Zespołu Szkół Specjalnych w Głownie, zwaną dalej Zespołem, jest każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej oraz stażyści, wolontariusze i praktykanci.
- Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
- Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
- Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka.
Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. - Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka, przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika Zespołu,
jego opiekunów oraz rówieśników lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie. - Osoba odpowiedzialna za Internet to wyznaczony przez dyrektora Zespołu pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z Internetu przez dzieci na terenie Zespołu oraz nad bezpieczeństwem dzieci w Internecie.
- Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem, zwana również koordynatorem, to wyznaczony przez dyrektora Zespołu pracownik, sprawujący nadzór nad realizacją standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Zespole.
- Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające jego identyfikację.
Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich
- § 1
- Pracownicy Zespołu posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy Zespołu podejmują rozmowę
z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy. - Pracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
Rozdział III
Procedura interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka poza szkołą
- § 1
- W przypadku uzyskania przez pracownika Zespołu informacji, że dziecko jest krzywdzone lub istnieje takie podejrzenie, pracownik ma obowiązek przekazania uzyskanej informacji dyrektorowi i/lub pedagogowi szkolnemu oraz sporządzenia notatki służbowej.
- Zgłoszona sprawa poddana jest wyjaśnieniu przez pedagoga szkolnego, psychologa i wychowawcę oraz o ile zachodzi taka konieczność, przez pielęgniarkę szkolną.
- Pracownicy wyjaśniający sprawę podejmują następujące działania:
3.1 przeprowadzają rozmowę z pokrzywdzonym dzieckiem, na miarę jego umiejętności komunikacyjnych,
3.2 przeprowadzają rozmowy z innymi osobami, które mogą pomóc w ocenie sytuacji dziecka,
3.3 sporządzają opis sytuacji,
3.4 przekazują zebrane informacje dyrektorowi Zespołu.
3.5.Dyrektor wzywa rodziców/opiekunów dziecka do Zespołu i w obecności psychologa, pedagoga szkolnego lub wychowawcy przeprowadza rozmowę na temat podejrzenia
krzywdzenia dziecka. Dyrektor informuje rodziców/opiekunów dziecka o dostępnych możliwościach objęcia ich środowiska domowego instytucjonalnym wsparciem
oraz o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji. Przebieg rozmowy oraz podjęte ustalenia są dokumentowane w postaci notatki
służbowej.
4. W trudnych przypadkach (zaniedbanie o dużym nasileniu, podejrzenie popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka) dyrektor powołuje zespół interwencyjny.
5. W skład zespołu interwencyjnego wchodzą: dyrektor, pedagog szkolny, psycholog, wychowawca oraz inni nauczyciele i pracownicy mający wiedzę o podejrzeniu krzywdzenia
dziecka.
6. W zespole interwencyjnym mogą uczestniczyć także przedstawiciele instytucji wspierających Zespół w opiece i wychowaniu, a w szczególności pracownicy poradni
psychologiczno-pedagogicznej, opieki społecznej, policji i sądu.
7. Na podstawie opisu sytuacji sporządzonego przez pedagoga i wychowawcę oraz innych informacji uzyskanych podczas spotkania zespołu pedagog, psycholog wraz z
wychowawcą sporządza plan pomocy dziecku.
8. Wszystkie działania przewidziane w planie pomocy dziecku mają na celu zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i wsparcia.
9. Plan pomocy dziecku powinien zawierać :
9.1 formy wsparcia jakie zostaną zaoferowane dziecku,
9.2 skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku jeżeli zachodzi taka potrzeba,
9.3 podjęcia działań przez Zespół w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym: złożenie wniosku do sądu o wgląd w sytuację rodzinną, wszczęcie procedury
„Niebieskiej Karty”, powiadomienie pomocy społecznej, policji i prokuratury.
10. Plan pomocy dziecku jest przedstawiany przez wychowawcę rodzicom/opiekunom dziecka z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.
11. Wychowawca klasy monitoruje przebieg realizacji planu i jego skutków dla dziecka.
Rozdział IV
Procedura interwencji w sytuacji krzywdzenia dziecka w zespole przez pracownika zespołu.
- § 1
- Osoba, która podejrzewa krzywdzenie dziecka przez pracownika Zespołu zgłasza problem dyrektorowi Zespołu i na jego prośbę sporządza notatkę służbową.
- Dyrektor przeprowadza rozmowę z osobą zgłaszającą oraz pracownikami mogącymi posiadać informacje na temat zdarzenia. W spotkaniu uczestniczy psycholog lub pedagog szkolny, a także wychowawca dziecka.
- Dyrektor rozmawia z pracownikiem, co do którego zaistniało podejrzenie o krzywdzenie dziecka: przekazuje swoje uwagi, poznaje wersję wydarzeń pracownika, analizuje zebrane dane oraz planuje dalsze działania mające na celu uchronienie dzieci przed ryzykiem powtórzenia się problemu.
- W przypadku zasadności podejrzeń, dyrektor odsuwa pracownika od świadczenia obowiązku pracy, informuje o zdarzeniu rodziców/ opiekunów dziecka.
- W przypadku, gdy pracownik jest podejrzany o znęcanie fizyczne, psychiczne, wykorzystywanie seksualne lub inne przestępstwo na szkodę dziecka, dyrektor niezwłocznie zgłasza ten fakt na policję lub składa do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
- Dyrektor Zespołu powołuje zespół mający opracować plan pomocy dziecku, w którego skład wchodzą pedagog, psycholog szkolny oraz wychowawca dziecka.
Szczegóły dotyczące planu pomocy znajdują się w Rozdziale III 1 pkt. 9, 10, 11 niniejszego dokumentu. - Wszyscy pracownicy Zespołu i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, zobowiązane są do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział V
Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka w związku z agresją i przemocą rówieśniczą.
§ 1
- Pracownik, który posiada informację o przemocy rówieśniczej, zgłasza ją dyrektorowi Zespołu, psychologowi, pedagogowi szkolnemu lub wychowawcy dziecka doświadczającego przemocy oraz sporządza notatkę służbową.
- Wychowawca, pedagog lub psycholog szkolny w obecności pracownika zgłaszającego przemoc rówieśniczą, przeprowadza z dzieckiem rozmowę w celu potwierdzenia informacji i ustalenia dalszego planu działań.
- Pracownik Zespołu, który jest świadkiem przemocy – agresji rówieśniczej zobowiązany jest do:
- natychmiastowej, stanowczej reakcji słownej na zaistniałą sytuację;
- odizolowanie agresywnego dziecka i zapewnienia bezpieczeństwa dziecku doznającemu przemocy;
- Pracownik Zespołu informuje pedagoga lub psychologa szkolnego oraz wychowawców ofiary i sprawcy przemocy o zaistniałej sytuacji.
- Wychowawcy, pedagog lub psycholog szkolny przeprowadzają rozmowę z uczniami. Ustalają przyczyny i okoliczności zdarzenia. Udzielają dziecku doświadczającemu przemocy wsparcia oraz informują agresora o konsekwencjach jego zachowania.
- Wychowawcy informują rodziców dziecka stosującego i doznającego przemocy o zaistniałej sytuacji, podjętych działaniach i sporządzają notatkę służbową.
- W przypadku powtarzających się agresywnych zachowań dziecka wobec rówieśników wychowawca prosi o przybycie do szkoły jego rodziców/opiekunów w celu omówienia sytuacji dziecka i dalszych działań, jakie będą podejmowane;
- w razie potrzeby wezwania pomocy innego pracownika zespołu;
- w przypadku widocznych urazów zapewnia uczniowi pomoc przedmedyczną i w razie konieczności wzywa pogotowie ratunkowe.
Rozdział VI
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między uczniami, a pracownikami zespołu
- § 1
- Osobą odpowiedzialną za przygotowanie pracowników Zespołu do stosowania Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem jest dyrektor Zespołu.
- Dyrektor Zespołu zapoznaje pracowników z Polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem zwanych dalej Polityką oraz odbiera od każdego zatrudnionego pracownika oświadczenie o zapoznaniu się z Polityką obowiązującymi w szkole. Wzór oświadczenia pracownika został określony w załączniku nr 1 do niniejszej procedury.
- Pracownicy nowozatrudnieni w Zespole są zapoznawani z Polityką w pierwszym tygodniu pracy i w tym czasie jest od nich odbierane oświadczenie, o którym mowa w ust. 2
- § 2
- Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników:
1.1. Dyrektor Zespołu, przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem uczniów lub z opieką nad nimi, zobowiązany jest do uzyskania informacji,
czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w
Rejestr;
1.2. Dyrektor od kandydata pobiera informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności;
1.3. Jeżeli kandydat posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinien przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z małoletnimi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla wyżej wymienionych celów;
1.4. Dyrektor pobiera od kandydata oświadczenie o tym fakcie państwie/państwach (innych niż Rzeczypospolita Polska), w których zamieszkiwał w ostatnich 20 latach pod rygorem odpowiedzialności karnej;
1.5. Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych oraz, że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi.
Rozdział VII
Zasady bezpiecznych relacji pracowników Zespołu z dziećmi
- § 1
- Podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników Zespołu jest działanie dla dobra dziecka i w jego interesie. Pracownicy traktują dziecko z szacunkiem, uwzględniając jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie.
- Zasady bezpiecznych relacji pracowników Zespołu z dzieckiem obowiązują wszystkich pracowników, stażystów, wolontariuszy i praktykantów.
- Pracownik Zespołu zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.
- Pracownik Zespołu w kontakcie z dzieckiem:
4.1 odnosi się do niego z szacunkiem;
4.2 wysłuchuje i stara się udzielać dziecku odpowiedzi dostosowanej do sytuacji, wieku, jego poziomu rozwoju i umiejętności komunikacyjnych;
4.3 nie zawstydza dziecka, nie lekceważy, nie upokarza, nie obraża;
4.4 nie podnosi głosu, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna dla dziecka (np. ostrzeżenie);
4.5 nie ujawnia wrażliwych informacji o dziecku osobom do tego nieuprawnionym, dotyczy to również ujawniania jego wizerunku;
4.6 nie używa w obecności dziecka wulgarnych słów, gestów, żartów, nie wygłasza obraźliwych uwag dotyczących wyglądu dziecka i jego atrakcyjności seksualnej;
4.7 nie wykorzystuje wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej – zastraszanie, przymuszanie, groźby;
4.8 nie proponuje dziecku wyrobów tytoniowych, alkoholu i innych substancji uzależniających oraz nie używa ich w obecności dziecka;
- Uczeń ma prawo do prywatności, odstąpienie od zasad poufności każdorazowo musi być uzasadnione.
- Pracownik Zespołu zobowiązany jest do zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych, seksualności, orientacji seksualnej, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych lub światopoglądów uczniów.
- § 2
- Wychowawcy klas zobowiązani są do przedstawienia uczniom Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem, które obowiązują w Zespole i zapewnienia ich, że otrzymają odpowiednią pomoc, kiedy zajdzie taka potrzeba.
- W przypadku, kiedy pracownik Zespołu zauważy niepokojące zachowanie lub sytuację, zobowiązany jest postępować zgodnie z instrukcją postępowania, obligatoryjnie w przypadku delikatnych spraw, gdzie jest podejrzenie o nieprzestrzeganiu Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem do poinformowania dyrektora Zespołu.
- § 3
- Niedozwolone jest stosowanie jakiejkolwiek form przemocy wobec dziecka.
- Pracownikom zespołu nie wolno dotykać dziecka w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
- Kontakt fizyczny z dzieckiem musi być jawny ani wynikać z relacji władzy.
- W sytuacjach wymagających kontaktu fizycznego z dzieckiem – czynności pielęgnacyjne i higieniczne, pomoc podczas spożywania posiłków, korzystania z toalety należy ograniczyć kontakt do niezbędnych czynności wspierających, których wymaga dziecko ze względu na niepełnosprawność.
- Pracownik, który ma świadomość, iż dziecko doznało jakiejś krzywdy np. znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z dzieckiem, wykazując zrozumienie i wyczucie.
- § 4
Kontakt pracownika Zespołu z dzieckiem powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć działalności wychowawczej i edukacyjnej.
- Pracownik Zespołu nie powinien spotykać się z dziećmi w miejscu swojego zamieszkania i poza godzinami pracy.
- Właściwą formą komunikacji z dzieckiem i jego rodzicami/ opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe:
służbowy e-mail.
- Jeśli pracownik musi spotkać się z dzieckiem lub jego rodzicami/ opiekunami poza godzinami pracy Zespołu, powinien o tym fakcie poinformować dyrektora Zespołu, a rodzice/ opiekunowie muszą wyrazić na taki kontakt zgodę.
- W przypadku, gdy pracownika łączą z dzieckiem lub jego opiekunem relacje rodzinne lub towarzyskie, zobowiązany on jest do zachowania pełnej poufności, w szczególności do utrzymania w tajemnicy spraw dotyczących innych dzieci, opiekunów i pracowników.
Rozdział VII
Zasady ochrony danych osobowych
- § 1
- Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w Ustawie o ochronie danych osobowych.
- Pracownik Zespołu ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobu zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.
- Zasady przetwarzania danych oraz zasady udostępniania danych osobowych dziecka są określone
w odrębnych przepisach. Udostępnianie tych danych jest możliwe wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym. - Pracownik Zespołu jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka
i udostępniania ich w ramach zespołu interdyscyplinarnego. - Pracownik w Zespole może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.
- Pracownik Zespołu nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani jego opiekunach.
- Pracownik Zespołu, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może skontaktować się
z opiekunem dziecka i zapytać go o zgodę na podanie jego danych kontaktowych przedstawicielom mediów. - W przypadku wyrażenia zgody, pracownik Zespołu podaje przedstawicielowi mediów dane kontaktowe do opiekuna dziecka.
8.1. Pracownik Zespołu nie pośredniczy w kontakcie przedstawicieli mediów z dziećmi.
8.2. Pracownik Zespołu nie udziela informacji przedstawicielom mediów o sprawie dziecka lub jego opiekuna.
Rozdział VIII
Zasady ochrony wizerunku dziecka
- §1
- Zespół Szkół Specjalnych w Głownie uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia również ochronę wizerunku dziecka.
- Pracownikowi Zespołu nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie) na terenie instytucji, bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
- W celu uzyskania zgody opiekuna dziecka na utrwalanie wizerunku dziecka, pracownik Zespołu może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody.
- Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka bez ich wiedzy i zgody.
- Wszystkie osoby nie będące pracownikami Zespołu, a utrwalające wizerunek dzieci na nośnikach, zobowiązane są do nie wykorzystywania ich w celach niezgodnych z prawem.
- Upublicznienie przez pracownika Zespołu wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-video) wymaga pisemnej zgody opiekuna dziecka.
- Przed utrwaleniem wizerunku dziecka należy dziecko oraz opiekuna poinformować o tym, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że umieszczony zostanie na stronie Zespołu w celach promocyjnych, w gazecie lokalnej).
- Zespół zapewnia edukację dzieciom na temat zasad ochrony ich wizerunku.
Rozdział IX
Zasady bezpiecznego korzystania z sieci Internet, urządzeń elektronicznych i reagowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia cyberprzemocy
- § 1
- Zespół, zapewniając uczniom dostęp do Internetu, podejmuje działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, w szczególności zainstalowanie i aktualizowanie oprogramowania zabezpieczającego.
- Na terenie szkoły dostęp dziecka do Internetu możliwy jest pod nadzorem nauczyciela.
- Nauczyciel ma obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Nauczyciel czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z Internetu przez dzieci podczas lekcji.
- § 2
- Pracownik Zespołu sprawujący nadzór nad korzystaniem przez dzieci z Internetu zapewnia, by na wszystkich komputerach w pracowni komputerowej było zainstalowane i aktualizowane oprogramowanie filtrujące treści internetowe.
- Wymienione w pkt 1. niniejszego paragrafu oprogramowanie jest aktualizowane automatycznie.
- Pracownik zespołu przynajmniej raz na trzy miesiące sprawdza, czy na komputerach z dostępem do Internetu nie znajdują się niebezpieczne treści.
- W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik ustala kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzania.
- Informacje o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik Zespołu przekazuje, dyrektorowi, pedagogowi szkolnemu, psychologowi szkolnemu lub wychowawcy klasy.
- Pedagog, psycholog lub wychowawca przeprowadza z dzieckiem, o którym mowa w punktach poprzedzających, rozmowę na temat bezpieczeństwa w Internecie.
- Jeżeli podczas rozmowy z dzieckiem ww. osoby pozyskają informację o krzywdzeniu dziecka podejmują działania opisane w procedurze interwencji.
- § 3
W przypadku stwierdzenia lub powzięcia informacji o zjawisku cyberprzemocy wobec dziecka, pracownik Zespołu podejmuje następujące działania:
- Zgłasza problem dyrektorowi, wychowawcy, pedagogowi lub psychologowi szkolnemu, którzy
dokonują oceny sytuacji i w razie potrzeby powiadamiają organy zewnętrzne (policję, Sąd Rodzinny Wydział Rodzinny i Nieletnich), - sporządzają kartę interwencji i powiadamiają rodziców/ opiekunów dziecka o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor powołuje Zespół mający opracować plan pomocy dziecku, w którego skład wchodzą
pedagog, psycholog szkolny oraz wychowawca dziecka.
Szczegóły dotyczące planu pomocy znajdują się w Rozdziale III 1 pkt. 9, 10, 11 niniejszego
dokumentu.
Rozdział X
Monitoring stosowania polityki
- § 1
- Dyrektor Zespołu wyznacza osoby odpowiedzialne za monitorowanie realizacji niniejszej Polityki w Zespole.
- Osoby, o których mowa w punkcie 1, są odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian w Polityce.
- Osoby, o których mowa w punkcie 1, przeprowadzają wśród pracowników Zespołu, raz na 1 rok, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki.
- Pracownicy Zespołu mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w instytucji.
- Osoby, o których mowa w pkt. 1. sporządzają raport z monitoringu, który następnie przekazują dyrektorowi Zespołu / radzie pedagogicznej.
- Dyrektor / rada pedagogiczna wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom Zespołu oraz opiekunom dzieci uczęszczających do zespołu nowe brzmienie Polityki.
Załączniki: oświadczenie, notatka służbowa, ankieta monitorująca, karta interwencji, oświadczenie pracownika / pozostałego personelu o zapoznaniu się z polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Rozdział XI
Przepisy końcowe
- § 1
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem wchodzi w życie z dniem ich ogłoszenia.
Ogłoszenie następuje przez udostępnienie pisemnej wersji dokumentu w miejscu ogłoszeń dla pracowników, czego potwierdzeniem jest oświadczenie pracownika / pozostałego personelu o zapoznaniu się z polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Zespole Szkół Specjalnych w Głownie (załącznik nr 5) oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej placówki www.zssglowno.pl
Podstawa prawna Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem:
- Ustawa z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnim (Dz.U. z 2023r., poz. 1304 ze zm.) – art. 22c art. 22b
- Ustawa z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023r. poz. 1606) – art. 7 pkt.
Załącznik nr 1
……………………………………… Głowno, dnia………………………
Imię i nazwisko
………………………………………
Stanowisko
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisany, legitymujący się dowodem osobistym nr …………………………. oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, obyczajności i przestępstwa z użyciem przemocy i groźby bezprawnej na szkodę małoletniego. Nie toczy się też przeciwko mnie żadne postępowanie karne w tym zakresie. Ponadto oświadczam, że zapoznałam/-em się z Polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązującą w Zespole Szkół Specjalnych w Głownie.
………………………………………
podpis
Załącznik nr 2
NOTATKA SŁUŻBOWA
Dotyczy ucznia ………………………………………. (imię, nazwisko, klasa).
W dniu …………….. o godz. ……………….. następujące informacje otrzymałam (em)/zauważyłam(em) następujące objawy, na podstawie których można podejrzewać krzywdzenie dziecka: ……………………………………………………………………….......
Zgłaszającym(ymi) był(li) ……………………………………………………………………...
Świadkiem(ami) zdarzenia/informacji był(li)…………………………………………………..
Podjąłem(am) następujące działania ……………………………………………………………
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Notatkę przekazałem(am) ………………………………………………………………………
w dniu ……………………. o godzinie ……………….......
Inne ważne informacje …………………………………………………………………………
Głowno, dnia……………
Załącznik nr 3
ANKIETA MONITORUJĄCA REALIZACJĘ STANDARDÓW OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM
- Czy znasz Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
TAK/ NIE
- Czy zapoznałeś się z treścią tego dokumentu?
TAK/ NIE
- Czy stosujesz w swojej pracy Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
TAK/ NIE
- Czy w Twoim miejscu pracy, według Twojej oceny, przestrzegana jest Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
TAK/ NIE
5.Czy zaobserwowałeś naruszenie Polityki w swoim miejscu pracy?
TAK/ NIE
- Czy masz jakieś uwagi/poprawki do Polityki? Jakie?
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
- Jakie punkty/zagadnienia należałoby do niej włączyć? Dlaczego? Jakie regulacje proponujesz?
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………...……………………………
- Czy jakieś punkty/zagadnienia Polityki należałoby usunąć? Jakie? Dlaczego?
………………………………………………………………………………………….…
Załącznik nr 4 KARTA INTERWENCJI
Imię i nazwisko dziecka |
||
Przyczyny interwencji (forma krzywdzenia) |
||
Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia |
||
Opis działań podjętych przez pedagoga/psychologa |
Data |
Działanie |
Spotkania z opiekunami dziecka |
Data |
Działanie |
Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe) |
o Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa o Wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny o Inny rodzaj interwencji. Jaki? ……………………………………………………………………. |
|
Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję |
||
Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli instytucja uzyskała informację o wynikach (działania placówki/działania rodziców) |
Data |
Działanie |
Załącznik nr 5
Oświadczenie pracownika / pozostałego personelu o zapoznaniu się z polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Zespole Szkół Specjalnych w Głownie
Głowno, dnia………………………
………………………………………
Imię i nazwisko
………………………………………
stanowisko
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisana/y oświadczam, że zapoznałam/łem się z Polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Zespole Szkół Specjalnych w Głownie i przyjmuję ją do realizacji.
..................................................................
czytelny podpis