ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
95-015 Głowno
ul. Kopernika 26a
tel./fax (42) 719-08-54
.

Spis treści

Osiągnięcia plastyczne

         

Osiągnięcia plastyczne naszych uczniów

 

          Zajęcia plastyczne w naszej szkole mają charakter nie tylko edukacyjny, podnoszący poziom umiejętności plastycznych oraz  wiedzy o sztuce, lecz także terapeutyczno- relaksacyjny. Poza typowymi lekcjami plastyki od roku szkolnego 2009/2010 zajęcia artystyczne poszerzono o artyterapię, blok edukacyjny ukierunkowany właśnie na wykorzystanie terapeutycznych możliwości wynikających z kontaktu ze sztuką. Zajęcia z plastyki i artyterapii muszą zawierać możliwie dużo czynników aktywizujących uczniów, aby w sposób skuteczny zachęcać do malowania lub rzeźbienia.  W naszej szkole dzieci bardzo lubią tworzyć i gdyby nauczyciel w każdym momencie dysponował stosowną ilością materiałów plastycznych - z pewnością powstawałoby o wiele więcej interesujących prac dzieci.

          Wspaniałą rzeczą jest fakt, że zwłaszcza w zespołach edukacyjno-terapeutycznych jest po kilka godzin zajęć plastycznych w tygodniu (5-8). Dzięki temu o wiele więcej jest czasu na wykonywanie bardziej pracochłonnych dzieł. To  właśnie pozwala, aby prace dzieci z naszej szkoły powstające pod kontrolą i w oparciu o fachowe korekty nauczycieli zwyciężały w wielu konkursach plastycznych rozgrywanych na różnych poziomach, począwszy od miejskich a skończywszy na konkursach o zasięgu ogólnopolskim. Do najbardziej znaczących sukcesów uczniów w ostatnich latach można zaliczyć regularne zwycięstwa różnych kategorii wiekowych w miejskim konkursie plastycznym „Czysta Ziemia”, w którym nasze dzieci startują od lat na tych samych zasadach co dzieci w pełni sprawne. W roku szk. 2009/2010 kategorię szkół ponadpodstawowych wygrał Paweł Nowak, w roku szk. 2008/2009 dwie pierwsze nagrody w kat. szkół podstawowych wygrali Mateusz Kordyjarek oraz Adrian Jóźwiak, w 2007/2008 kategorię gimnazjów wygrał Michał Romanowski. Cofając się wstecz co roku nasi uczniowie zdobywali w tym konkursie pierwsze nagrody, którymi są dobrej klasy rowery górskie.

          Systematycznie  bierzemy udział w plastycznym konkursie wojewódzkim o tematyce strażackiej, w którym zdobywamy wiele nagród, zwykle wygrywając etap powiatowy (w ubiegłym roku najlepszą pracę w powiecie zgierskim w kat. dzieci niepełnosprawnych zdobył nasz uczeń Mateusz Witczak). Zawsze docieramy do finału wojewódzkiego zajmując tam czołowe miejsca, a najlepszym dla naszych uczniów był rok szkolny 2006/2007, kiedy to nasi uczniowie Ania Kowalska i Damian Różański zajęli dwie czołowe lokaty. Nagrody w tym konkursie są szczególnie dla nas cenne, gdyż jest on niezwykle popularny w woj. łódzkim i bierze w nim udział co roku ok. 20 tysięcy dzieci.

          Ciekawostką z roku ubiegłego są nagrody w ogólnopolskim konkursie plastycznym na ilustrację do wiersza Jana Brzechwy „ Na Wyspach Bergamutach”, w którym nasza uczennica Justyna Salska zdobyła III miejsce, a Michał Romanowski wyróżnienie.

 

W bieżącym roku szkolnym - 2010/11 - w konkursie o tematyce strażackiej  w etapie powiatowym uczniowie 
z
naszej szkoły zajęli:
 
Praca D. Kucińskiego - II miejsce. 
II miejsce - Dawid Kuciński, 
 
Praca D. Królikowskiego - III miejsce.
III miejsce - Dawid Królikowski, 
IV miejsce - Artur Śliwkiewicz. 
Ich prace będą reprezentować powiat zgierski w etapie wojewódzkim  konkursu.
Wszystkie prawa zastrzeżone przez ZSSGŁOWNO
stronę zaprojektowała i wykonała firma SERVPARK